Skupinu založil v roce 1981 bubeník Slávek Maňák z Lipova spolu s kytaristou a zpěvákem Ladislavem Mokrošem ml., kytaristou Pavlem Slezákem, baskytaristou Honzou Šmehlíkem a zvukařem Miroslavem Ondrušem. V roce 1982 přichází do skupiny klávesista Josef Tomeš.
Zřizovatelem skupiny se staly Železárny Veselí nad Moravou a snad i proto byl pro skupinu vybrán název Ferrum (takže ne zkratka Fernet - rum). Slávek Maňák, vedoucí skupiny, zajistil výbornou hudební aparaturu, se kterou skupina začala hrát hard rockové skladby, např. z repertoáru Deep Purple, Rainbow, Judas Priest, Accept, Van Halena, Bryana Adamse, ...

V roce 1983 ze skupiny odcházejí P. Slezák a J. Tomeš, nově pak přichází kytarista Zdeněk Pradlovský, J. Šmehlík předává basovou kytaru Dušanu Antalovi a přechází ke klávesám. Z. Pradlovský je brzo nahrazen Petrem Walosem. K tomuto již poměrně stabilnímu obsazení se vrací J. Tomeš.
V roce 1984 skupina Ferrum zvítězila na okresní přehlídce v Dubňanech v těžké konkurenci skupin Argema a Spektrum. Tehdy zaujímá místo baskytaristy Walter Bartoš. Po roce však odchází na vojnu a zastupuje jej Jiří Kasala. Za L. Mokroše občas zaskakuje Jiří Menšík.

V roce 1986 se z vojny se vrací W. Bartoš, odcházejí P. Walos a M. Ondruš, přicházejí dva kytaristé - Risto Ljasovský z Brna a Ján Jaklovský z Bratislavy a zvukař Jiří Launer z Brna. V tomto obsazení se začíná Ferrum orientovat na vlastní tvorbu. S vlastními skladbami se skupina v letech 1988 až 1989 probojovala přes okresní, krajské a národní kolo na festival do Sokolova, kde skončila druhá (první mezi rockovými skupinami) a poté se zúčastnila také celostátního finále RockFestu. V brněnském rozhlasovém studiu natočila devět nahrávek. Natočila také dvě lidové skladby v rockovém úpravě.

V roce 1990 odcházejí L. Mokroš a J. Jaklovský a přicházejí zpěvák Josef Janča, kytarista Karel Macháček a bubeník Jiří Vavříček, zaskakující za S. Maňáka, který na delší dobu odjel do USA.

V roce 1991 odcházejí J. Janča, K. Macháček a J.Vavříček a přichází zpěvačka Svatava Kasalová (Gajdoštíková). Skupina mění repertoár a začíná se věnovat více pop music.
V roce 1995 odcházejí S. Kasalová a S. Maňák, přichází Lucie Olšarová (Vratislavská).
V roce 1998 odchází W. Bartoš a skupina přibírá další zpěvačku - Janu Kalužovou.
V roce 1999 přicházejí zpěvačky Karla a Lucie Zimovčákovy.
V roce 2003 odchází Jana Kalužová.
V roce 2005 odchází na mateřskou dovolenou Lucie Zimovčáková (Hrušková).
V roce 2006 skupina slaví 25 let trvání.
V roce 2007 do rockové sestavy přicházejí Martin Trávníček (baskytara) a Vítězlav Macháček (bicí).
V roce 2008 v rockové sestavě hostuje zpěvačka Eva Havlíková.
V roce 2009 přichází do rockové sestavy zpěvák Vítězslav Klabačka, na jaře 2009 plesová sestava ukončuje činnost.
V roce 2010 plesová sestava obnovuje činnost, vrací se zpěvačka Svatava Gajdoštíková. Na mateřskou dovolenou odchází Karla Zimovčáková (Komárková), místo ní přichází Eva Havlíková.
V roce 2011 skupina slaví 30 let trvání. Do rockové sestavy přichází Martin Kozina (bicí).
V roce 2013 skupina vydává CD Veselský splav (slavnostní křest na Vzpomínkovém večeru ve Veselí nad Moravou) a CD 2 Tygřice.
V roce 2015 odchází na mateřskou dovolenou Eva Havlíková (Kotačová), místo ní se vrací Karla Komárková.
V roce 2016 odchází zpěvák Vítězslav Klabačka a Martina Kozinu nahrazuje bubeník Jaroslav "Tichý" Schuster. V rockové sestavě zpívají Svatava Gajdoštíková i Karla Komárková a na Vzpomínkovém večeru ve Veselí nad Moravou a na Rockovém maškarním plese ve Strážnici také Jožka Janča.
V roce 2019 bubeníka Jaroslava Schustera nahrazuje David Mikeska.